17. sept

Ühine buss väljub kell 15.00 Vanemuise alumisest parklast. Kõned: Tarmo Raudsepp, Aare Anderson, Anti Poolamets, Indrek Särg, Arnold Unt, Silver Kuusik, Merike Lumi. Olete lahkesti oodatud!

ANTI POOLAMETS: Soomepoiste lipul olid järgmised sõnad: „Eesti auks, tuleviku pandiks“. Me näeme selle lipu koopiat lehvimas siinsamas, Pilka lahinguväljal. Lipp, mis peideti enne rindele sõitu, on siiani leidmata. Nagu on leidmata ka paljude soomepoiste hauad. Hiiul, enne ešeloni väljasõitu rindele, märkas soomepoiss Ain Kaalep Jüri Uluotsa, peaministrit presidendi ülesannetes, kes läks ohvitseridega nõu pidama. Soomepoiste üksuse loomine ja kodumaale toomine näitas Eesti poliitikute kaugelenägelikkust. Eesti üksus Soome sõjaväes oli mõeldud tulevase Eesti armee tuumaks, mille ümber koondada kõiki teisi üksusi. Kui aeg oli küps, nad tulidki.

Soomepoiste motoks oli „Soome vabaduse ja eesti au eest“. Pilka lahinguväljal võitlesid eesti mehed juba Eesti vabaduse eest.

Nad läksid rindele lootuses, et kordub Vabadussõja ime.

Ukraina sõda aitab mõista, mida nad kogesid. See oli võitlus ülekaaluka vaenlase vastu – ülekaaluka inimmassi, vastase ülekaalukate relvade vastu. Ukraina suutis Kiievi väravate juurest, Harkovi alt ja Hersonist Batu-khaani hordide pärijad tagasi lüüa. Pool aastat kestsid lahingud eestlastele hästi tuntud kohas – Izjumi ümbruses, kus pataljon Narva 1943. aastal ülekaaluka Punaarmee rünnaku seisma pani.

Soomepoisid hoidsid iseseisvuse ideaale elus ka okupeeritud Eestis. Eestluse vaimu hoidsid soomepoiste perekonnad, nende abikaasad ja lapsed. Kummardan soomepoiste leskede ees, kes tänagi hoiavad nende pärandit.

Aitäh Soome sõpradele, kes on alati leidnud tee Pilkale ning toonud siia soome rahva tänusõnad.

Soomepoiste viimased võitlused 1944. aastal toimusid Pääskülas ja Keilas ning edasi juba Eesti metsades.

Soomepoiste pärand elab edasi ka kultuuris. Nad olid Eesti-Soome hõimusilla ehitajad, samamoodi nagu Põhja Poegade rügement 1919. aastal.

Järeltulevate põlvkondade kohus on vabadusvõitlejate poolt kõrgeimaks väärtuseks seatud iseseisvuse ideaali hoidmine ning eestluse edasikandmine.

Au kangelastele!